ip santral nedir

Ip Santral Sistemleri
IP SANTRAL NEDİR ?

Ip (Internet Protocol) Pbx (Private Branch Exchange) şeklinde ifade edilen yeni nesil ses , görüntü ve faks gibi iletişim ihtiyaçlarını Ip protokolü üzerinden taşımaya ve yönetmeye yarayan yazılım tabanlı sistemlerin bütününe verilen isimdir.

IP SANTRAL SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

a -SABİT NUMARA IP TELEFON NUMARASI ESNEKLİĞİ

İşletmenin büyüklüğüne göre kullandığı 5-10-20-50-100 veya daha fazla adetteki sabit Telekom Pbx hatlarına ihtiyaç duymadan tek bir sanal Ip telefon numarası kullanarak eş zamanlı sınırsız çağrı alınabilir.
Kurumlar göçebe Ip numara satın alarak ya da hali hazırda kullandıkları pilot Telekom numaralarını ilgili bir servis sağlayıcıya numara değişmeden taşıyabilirler.

Örnek : 50 çalışanı olan ABX Turizm Tic.Ltd.Şti. firmasının (312) – 205 11 11  numaralı pilot Telekom telefon numarası ve bu hattın arkasında da tanımlanmış 25 adet Pbx telekom numarası olduğunu varsayalım. Klasik santral sisteminde işletmenin santraline gelen toplam 26 adet telekom kablosu olmalıdır. Ayrıca bu 25 adet telekom hattının her birinin ana numaraya göre ilgili sırada Telekom tarafında Pbx olarak tanımlanmış olması gerekmektedir. Ip santral sistemi kullanan işletme eğer arzu ederse 25 adet telekom hattının hepsini iptal ederek ana pilot numarasını yine numara değişmeden IP numaraya dönüştürebilir. Tek bir telefon numarası olmasına rağmen bu numaraya eş zamanlı olarak işletmenin internet band genişliğine göre ücretsiz olarak tanımlanabileceği 50/100/1000 çağrı alabilir.

 işletmeye aşağıdaki avantajları sağlayabilir ;

1-) Telekom tarafında her bir hat için ödenen sabit ücret ortadan kalkar. Örneğimizde XYC İnşaat firması 25 adet telekom hattı için aylık ortalama ödediği 500 TL’den tasarruf etmiş olur. Taşınan numara için de servis sağlayıcıya herhangi bir sabit ücret ödemez.
2-) 25 adet Telekom hattının sıralamaya göre 9.sıradaki hattında bir problem olduğunda firmayı eş zamanlı arayan 8 kişiden sonra ki 9.kişi firmaya ulaşamaz. Fakat Ip numaralarda böyle bir sıkıntı yaşanmaz.
3-) XYC firmasının faaliyet gösterdiği adresten başka bir bölgeye ya da şehre taşınması durumunda toplam 26 adet telekom hattını taşıması gibi bir zorunluluğu yoktur. IP santralin kurulu olduğu bilgisayarı yeni adresine götürüp çalıştırması halinde hiçbir problem olmadan çağrı almaya ya da çağrı göndermeye başlayabilir.

YERDEN BAĞIMSIZ

Mekandan bağımsız bir şekilde kullanıcılar akıllı cep telefonları , dizüstü bilgisayarlar , tablet bilgisayarlar gibi cihazlar üzerine kurulan yazılımlar sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeyken bile santrallerine bağlanarak sanki ofisteymiş gibi çağrı alabilir ve yine ofis numaralarından herhangi bir numara ile görüşme yapabilirler.

TELEFON GÖRÜŞMELERİNDE %35′A VARAN TASARRUF

Ip santral sistemi kullanan şirketler Internet ses hizmeti sağlayan firmalardan satın aldıkları ses hizmetleri ile telefon görüşmelerinde çok ciddi oranlarda tasarruf sağlarlar. Gerek yurt içi Telekom ve Gsm operatörlerine doğru gerekse yurt dışına doğru yapılan tüm aramalarda ortalamada %40’a varan indirimlerle görüşme yapabilirler.

ÇOK ŞUBELİ İŞLETMELER İÇİN ŞUBELER ARASI ÜCRETSİZ GÖRÜŞME

Farklı şehir ya da ülkelerde şubeleri olan işletmeler bu lokasyonları arasında yaptıkları hiçbir görüşmeye ücret ödemezler. Sanki yan masadaki numarayı çeviriyormuş gibi İstanbul’daki bir kullanıcı masasındaki telefondan Ankara’daki yada Fransa’daki başka bir kullanıcıyı arayarak ücretsiz görüşme yapabilir.

Örnek : Ankara merkez ofisin muhasebe departmanında çalışan mehmet bey’in dahilisi 4040 olsun. İzmir şubedeki şube müdürü Hasan bey’in dahilisi de 4020 olsun. mehmet bey kendi masasındaki telefonundan 4020’i çevirerek Hasan bey’le sınırsız ve ücretsiz bir şekilde konuşabilir. Hasan bey de 4040’yi çevirerek mehmet bey ile ücretsiz görüşebilir.

BİLGİSAYAR ve TELEFON İÇİN AYRI AYRI KABLO SIKINTISI

Ip telefonlar analog telefonlar gibi farklı kablolama ihtiyacına gerek duymaz. Tamamen network tabanlı olduğu için kullanıcının masasına gelen tek bir network-data kablosu ile (Cat5,Cat6,Cat7) hem kullanıcı telefonu hem de bilgisayar için ihtiyaç duyulan data hattı kullanılmış olur.

MASAÜSTÜ TELEFONSUZ GÖRÜŞME

Kullanıcılar için esnektir. Görüşme yapabilmek için muhakkak masaüstü bir telefona ihtiyaç duymaz. İşletmeler eğer arzu ederse kullanıcıları için masaüstü IP telefon satın almadan hali hazırda kullandıkları bilgisayarlarını bir kulaklık ve mikrofon yardımı ile ses/video görüşmeleri için telefon olarak kullanabilirler.

ENTEGRASYON

İşletmeler özelleştirilmiş yazılımlarını ip santral yazılımı ile haberleştirme imkanlarına sahiptir. Bu sayede yine işletmeye özel çok çeşitli çözümler üretilebilir. CRM ,ERP gibi özel kaynakları ve süreçleri yöneten yazılımlar santral yazılımına entegre edilerek kuruma özel projeler üretilebilir.

Örnek : Arayan kişi ya da kurumun ilgili operatörde telefon numarasından tespit edilerek ilgili kişi ya da kuruma ait bilgilerin ekrana arama esnasında çıkartılması. Kredi kartı ile telefon sistemi üzerinden tahsilat yapılabilmesi. Özel yazılımlarla çeşitli bankacılık ya da diğer benzer işlevlerin kullanıcıya kolay bir şekilde yaptırılabilmesi.Arayan kişinin sesinden kimlik tespitinin yapılabilmesi. Kullanıcı tarafından aranmak istenen kişinin isim ve soyisminin söylenerek aranan kişiye otomatik olarak aktarılması.

KOLAY YÖNETİM

İşletmelerde düşük bir bilgisayar bilgisine sahip kişiler bile Ip santral sistemini çok rahatlıkla yönetebilirler. Kullanıcı tanımlama , kullanıcı silme , görüşme raporları , ses kayıtları , otomatik karşılama (IVR) , yönlendirmeler gibi bir çok özellik herhangi bir bilgisayar üzerindeki browserlar (internet explorer , Firefox , Chrome,Yandex vb.) aracılığı ile yapılabilmektedir.

KAPASİTE ARTIRIMI

Klasik santrallerdeki gibi ilave elektronik kartlara ihtiyaç duymaz. Yazılım tabanlı olduğu için abone artırımı ya da diğer istekler tamamen yazılım tabanlı olarak gerçekleştirilir.

ÇAĞRI MERKEZLERİ İÇİN ÖZEL ÇÖZÜMLER

Ip santral sistemleri inbound -outbound satış yapan ya da yoğun görüşme trafiğinin yönetilmesi gereken çağrı merkezleri için de bir çok kolaylığı beraberinde getirir.Karşılama gruplarından gelen çağrıları sıraya koymasına kadar bir çağrı merkezinin ihtiyaç duyabileceği her türlü profesyonel çözüm kolaylıkla işletmeye konumlandırılabilir.

FARKLI MARKALAR İÇİN FARKLI TELEFON NUMARALARI VE KARŞILAMA MESAJLARI

Birden fazla marka ile faaliyet gösteren grup şirketleri çoğu zaman bu markaların telefon numaraları ile karşılama mesajlarını ayırmak isterler. Klasik santral sistemlerinde bu istekler çoğu zaman ekstra donanımlarla yerine getirilebilmektedir. Ip santral sistemlerinde işletmeler çok basit bir şekilde tek santral sistemi ile birden fazla ve farklı şirket hatlarını yönetebilirler. Hatta bu numaralara gelen karşılama mesajları (IVR) ile politikalarını bile farklılaştırabilirler.

IP SANTRALLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Sınırsız ses kayıt sistemi , Gelen /Giden tüm çağrıların raporlanması , Sesli mesaj sistemi , Otomatik çağrı karşılama , Tarih ve saat kıstaslı farklı anons ve karşılama mesajları, Konferans Sistemi , Dahili ve harici hatların istenen şartlarda farklı numaralara yönlendirilebilmesi , Türkçe web arabirim , Farklı fiziksel mekanlardan dahililerle görüşebilme ve ofisteymiş gibi dışarıyı arayabilme , Her kullanıcıya özel sesli posta sistemi , Bırıkılan sesli mesajların her kullanıcının e-posta adresine otomatik gönderilmesi , tarife zamanlama ile farklı zaman dilimlerinde farklı operatörlerden otomatik görüştürme , Cevapsız çağrıları takip edebilme , Takip etme özelliği ile dahili numarasına ulaşılamaması durumunda farklı numaraya yönlendirme , çalba grupları ile gelen çağrıların ilgili departmanlarda müsait olan kullanıcıya yönlendirilmesi , çağrı merkezlerine özel her türlü ihtiyaçlara cevap verebilme , Crm sistemleri ile tam entegrason , Analog hatlarla tam uyum , Isdn Bri/Pri tam uyum , Bekletmelerde işletmeye özel anons sistemi , Tam faks desteği , Canlı kanal izleme ve dinleme , Softphone yazılımlarla tam uyum , Analog telefonlarla kullanabilme özelliği.

Paylaşın:
Share
Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.